Denver Comes Up Big On First Night of CSCAA NIT

Photo Courtesy: CSCAA

The first night of the CSCAA NIT meet saw six meet records fall in Annapolis. Denver won four total races out of the ten contested on Thursday night. The meet is an open invitational for swimmers with NCAA B cuts and did not make the NCAA meet. It is a virtual NIT, except the swimmers are not meeting in Madison Square Garden.

Women’s 200 Free Relay

The first event of the night saw a meet record fall at the hands of Florida International, who swam a 1:31.41 ahead of Denver (1:31.52) and Boise State (1:31.92). Letizia Bertelli (22.61), Sara Gyertyanffy (22.96), Kelsie Campbell (23.40) and Alexandra Mayhew (22.44) were on the winning team for the Golden Panthers. South Carolina (1:32.28), San Jose State (1:32.70), Rice (1:33.13), San Diego (1:33.50) and Campbell (1:33.67) also placed in the top eight.

Event 7 Women 200 Yard Freestyle Relay
====================================================================
CSCAA: # 1:31.41 3/8/2018 Florida International, Florida Int’l-FG
L Bertelli, S Gyertyanffy, K Campbell, A Mayhew
Pool: & 1:30.94 2016 Navy, Navy
Thompson, Briant, Warnimont, Margroum
Team Seed Finals
====================================================================
1 Florida Int’l ‘A’ 1:28.99 1:31.41#
1) Bertelli, Letizia 23 2) Gyertyanffy, Sara 20
3) Campbell, Kelsie 19 4) Mayhew, Alexandra C 22
22.61 45.57 (22.96)
1:08.97 (23.40) 1:31.41 (22.44)
2 Denver ‘A’ 1:29.35 1:31.52
1) Leckie, Aysia 19 2) Moden, Lauren T 20
3) Bradley, Heidi M 21 4) Valette, Josiane D 19
23.23 46.07 (22.84)
1:09.04 (22.97) 1:31.52 (22.48)
3 Boise State Swim ‘A’ 1:29.39 1:31.92
1) Kleinsorgen, Allyson G 20 2) Jennings, Emmie T 20
3) Hogg, Molly 19 4) Evans, Cody C 21
23.15 46.04 (22.89)
1:09.27 (23.23) 1:31.92 (22.65)
4 South Carolina ‘A’ 1:30.88 1:32.28
1) Lappin, Christina M 19 2) Lingmann, Edith 20
3) Gerlock, Hannah M 19 4) Otten, Emma R 18
22.57 45.54 (22.97)
1:09.15 (23.61) 1:32.28 (23.13)
5 San Jose St ‘A’ 1:31.88 1:32.70
1) Humel, Colleen V 21 2) Loya, Antoinette M 19
3) Heng, Gabriella R 19 4) Heng, Brittany R 21
23.60 46.78 (23.18)
1:10.24 (23.46) 1:32.70 (22.46)
6 Rice ‘A’ 1:31.91 1:33.13
1) Caldwell, Alicia D 22 2) Rhodes, Lauren E 21
3) Parham, Jaecey L 22 4) Mathys, Lindsay R 18
24.00 46.64 (22.64)
1:09.89 (23.25) 1:33.13 (23.24)
7 San Diego ‘A’ 1:34.29 1:33.50
1) Hubel, Alexandria R 20 2) Briggs, Mackenna L 20
3) Evans, Kailyn E 18 4) Taylor, Danielle M 20
23.80 47.09 (23.29)
1:10.16 (23.07) 1:33.50 (23.34)
8 Campbell ‘A’ 1:32.60 1:33.67
1) Case, Michelle E 22 2) Kendall, Hannah L 20
3) Wilson, Sarah K 20 4) Silina, Sindija 22
23.37 47.07 (23.70)
1:10.61 (23.54) 1:33.67 (23.06)
Men’s 200 Free Relay

Denver won its first race of the night with a 1:20.57 in the men’s sprint free relay with Jackson Gainer (20.77), Adriel Sanes (19.56), Hugo Sykes (20.27) and Peter Webster (19.97) on the winning relay. Navy was second in their home pool at 1:21.15 while George Washington was third at 1:21.54.

Gardner-Webb (1:21.82), La Salle (1:21.86), Cal State Bakersfield (1:22.25), Army (1:22.44) and South Carolina (1:22.45) also finished in the top eight.

Event 8 Men 200 Yard Freestyle Relay
====================================================================
CSCAA: # 1:18.99 3/23/2014 Grand Canyon, Grand
Glazunov, Kamash, Jacob A. Lambros, Branning
Pool: & 1:18.92 2004 Navy, Navy
White, Smutz, Linn, Fenningham
Team Seed Finals
====================================================================
1 Denver ‘A’ 1:17.61 1:20.57
1) Gainer, Jackson 18 2) Sanes, Adriel N 18
3) Sykes, Hugo J 19 4) Webster, Peter 20
20.77 40.33 (19.56)
1:00.60 (20.27) 1:20.57 (19.97)
2 Navy ‘A’ 1:19.57 1:21.15
1) Wilson, James T 20 2) Crossley, Maclean L 18
3) Nguyen, Dean D 19 4) Cook, Daniel J 19
20.74 40.49 (19.75)
1:00.94 (20.45) 1:21.15 (20.21)
3 GW ‘A’ 1:20.41 1:21.54
1) Auster, Alexander G 20 2) Wolst, Tommi 21
3) Forstenhaeusler, Maximilian 2 4) Lersch, Patrick D 21
20.70 40.89 (20.19)
1:01.09 (20.20) 1:21.54 (20.45)
4 Gardner-Webb ‘A’ 1:21.63 1:21.82
1) Coan, Eli P 19 2) Dingfield, Zachary R 20
3) Bernandina, Seggio 18 4) Gomez, Tyler J 22
20.72 41.00 (20.28)
1:01.19 (20.19) 1:21.82 (20.63)
5 La Salle ‘A’ 1:22.04 1:21.86
1) Forsgren, Marcus 21 2) Bergman, Fabian A 23
3) Gregory, Norman L 20 4) Batosiewicz, Jakub 22
20.55 40.93 (20.38)
1:01.50 (20.57) 1:21.86 (20.36)
6 CSUB ‘A’ 1:21.59 1:22.25
1) Rogic, Kristofer M 18 2) Gillilan, Loren 19
3) Hart, Michael J 20 4) Kramer, Justice D 20
20.61 40.95 (20.34)
1:01.53 (20.58) 1:22.25 (20.72)
7 Army ‘A’ 1:20.01 1:22.44
1) Webber, William T 18 2) Zock, Joshua L 19
3) McKenrick, Brian C 18 4) Martin, Sean A 21
20.97 41.12 (20.15)
1:02.04 (20.92) 1:22.44 (20.40)
8 South Carolina ‘A’ 1:20.31 1:22.45
1) Ross, Allen J 19 2) Rose, Justin S 20
3) Novoszath, Tamas 20 4) Liu, Kevin H 19
20.55 40.73 (20.18)
1:01.82 (21.09) 1:22.45 (20.63)
Women’s 500 Free

Denver came back with a win in the 500 at the hands of Annelyse Tullier in the 500 as she back-halfed her race well with a 4:44.01 winning time. She pulled away from Boise State’s Hayley Hill (4:45.30) and Rice’s Alicia Caldwell (4:45.89). The top three along with Ellery Parish of Rice (4:46.73) finished under the meet record that Caldwell set this morning of 4:48.32.

Denver’s Andi Johnston (4:49.97), Southern Illinois’ Bryn Handley (4:50.04), Navy’s Erin Scudder (4:50.06) and Florida International’s Oceanne Peretti (4:51.40) also competed in the A-final.

Event 9 Women 500 Yard Freestyle
==================================================================
CSCAA: # 4:48.32 3/8/2018 Alicia D Caldwell, Rice-GU
Pool: & 4:30.47 2007 Katie Hoff, NBAC
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Tullier, Annely 21 Denver 4:48.55 4:44.01#
26.29 55.25 (28.96)
1:24.27 (29.02) 1:53.56 (29.29)
2:22.26 (28.70) 2:51.08 (28.82)
3:19.76 (28.68) 3:48.52 (28.76)
4:16.85 (28.33) 4:44.01 (27.16)
2 Hill, Hayley B 19 Boise State Swim 4:50.85 4:45.30#
27.04 55.77 (28.73)
1:24.73 (28.96) 1:53.77 (29.04)
2:23.18 (29.41) 2:51.97 (28.79)
3:20.48 (28.51) 3:49.18 (28.70)
4:17.57 (28.39) 4:45.30 (27.73)
3 Caldwell, Alici 22 Rice 4:48.32 4:45.89#
26.00 54.62 (28.62)
1:23.54 (28.92) 1:52.46 (28.92)
2:21.44 (28.98) 2:50.33 (28.89)
3:19.46 (29.13) 3:48.65 (29.19)
4:17.68 (29.03) 4:45.89 (28.21)
4 Parish, Ellery 19 Rice 4:50.71 4:46.73#
27.53 56.54 (29.01)
1:25.06 (28.52) 1:54.01 (28.95)
2:22.68 (28.67) 2:51.32 (28.64)
3:20.14 (28.82) 3:49.15 (29.01)
4:18.11 (28.96) 4:46.73 (28.62)
5 Johnston, Andi 19 Denver 4:49.27 4:49.97
27.56 56.79 (29.23)
1:25.95 (29.16) 1:55.41 (29.46)
2:24.49 (29.08) 2:53.16 (28.67)
3:21.98 (28.82) 3:51.43 (29.45)
4:21.04 (29.61) 4:49.97 (28.93)
6 Handley, Bryn C 21 Siuc 4:49.86 4:50.04
27.09 56.13 (29.04)
1:25.45 (29.32) 1:54.91 (29.46)
2:24.24 (29.33) 2:53.69 (29.45)
3:22.94 (29.25) 3:52.67 (29.73)
4:21.73 (29.06) 4:50.04 (28.31)
7 Scudder, Erin E 19 Navy 4:50.82 4:50.06
26.80 55.61 (28.81)
1:24.93 (29.32) 1:54.47 (29.54)
2:23.86 (29.39) 2:53.60 (29.74)
3:23.19 (29.59) 3:52.91 (29.72)
4:21.63 (28.72) 4:50.06 (28.43)
8 Peretti, Oceane 20 Florida Int’l 4:50.27 4:51.40
26.85 55.35 (28.50)
1:24.44 (29.09) 1:53.78 (29.34)
2:23.66 (29.88) 2:53.08 (29.42)
3:22.89 (29.81) 3:52.85 (29.96)
4:22.47 (29.62) 4:51.40 (28.93)
Men’s 500 Free

Denver’s Colin Gilbert continued the winning streak of Denver swimmers in the pool with a 4:19.86 in the 500. He lowered the meet record he set this morning at 4:21.15. The meet record he set this morning had been a 4:25.15 by Connor Hennessy of Incarnate Word.

Gilbert got pressure late from Thomas Ottman of Army but pulled away late as Ottman was second at 4:20.66. Incarnate Word’s Kyrylo Shvets (4:21.78) placed third.

Navy’s Lucas Johnson (4:24.21), South Carolina’s Tamas Novoszath (4:25.78), Will Riggs (4:28.15), George Washington’s Moritz Fath (4:29.74) and Navy’s William Cadigan (4:29.83) also placed in the top eight.

Event 10 Men 500 Yard Freestyle
==================================================================
CSCAA: # 4:21.15 3/8/2018 Colin Gilbert, Denver-CO
Pool: & 4:14.04 3/27/2014 Navy
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Gilbert, Colin 19 Denver 4:21.15 4:19.86#
23.79 49.96 (26.17)
1:16.71 (26.75) 1:43.63 (26.92)
2:10.59 (26.96) 2:36.69 (26.10)
3:02.55 (25.86) 3:28.82 (26.27)
3:55.24 (26.42) 4:19.86 (24.62)
2 Ottman, Thomas 20 Army 4:22.88 4:20.66
23.94 50.04 (26.10)
1:16.46 (26.42) 1:43.08 (26.62)
2:09.52 (26.44) 2:36.15 (26.63)
3:03.14 (26.99) 3:29.92 (26.78)
3:55.60 (25.68) 4:20.66 (25.06)
3 Shvets, Kyrylo 24 Incarnate Word 4:25.50 4:21.78
24.08 50.13 (26.05)
1:16.59 (26.46) 1:43.15 (26.56)
2:09.66 (26.51) 2:36.34 (26.68)
3:03.18 (26.84) 3:29.91 (26.73)
3:56.35 (26.44) 4:21.78 (25.43)
4 Johnson, Lucas 18 Navy 4:25.55 4:24.21
24.13 50.48 (26.35)
1:17.18 (26.70) 1:44.04 (26.86)
2:10.83 (26.79) 2:37.76 (26.93)
3:04.54 (26.78) 3:31.46 (26.92)
3:58.23 (26.77) 4:24.21 (25.98)
5 Novoszath, Tama 20 South Carolina 4:25.10 4:25.78
23.72 49.88 (26.16)
1:16.10 (26.22) 1:42.40 (26.30)
2:08.44 (26.04) 2:35.04 (26.60)
3:02.33 (27.29) 3:30.32 (27.99)
3:58.47 (28.15) 4:25.78 (27.31)
6 Riggs, Will H 20 South Carolina 4:26.98 4:28.15
24.29 50.95 (26.66)
1:17.95 (27.00) 1:45.09 (27.14)
2:12.58 (27.49) 2:39.83 (27.25)
3:07.32 (27.49) 3:34.59 (27.27)
4:01.73 (27.14) 4:28.15 (26.42)
7 Fath, Moritz D 21 GW 4:30.14 4:29.74
24.35 50.81 (26.46)
1:17.90 (27.09) 1:45.20 (27.30)
2:12.78 (27.58) 2:40.44 (27.66)
3:08.17 (27.73) 3:35.75 (27.58)
4:03.28 (27.53) 4:29.74 (26.46)
8 Cadigan, Willia 20 Navy 4:27.44 4:29.83
24.29 51.03 (26.74)
1:18.01 (26.98) 1:44.76 (26.75)
2:11.82 (27.06) 2:38.86 (27.04)
3:06.34 (27.48) 3:34.14 (27.80)
4:02.22 (28.08) 4:29.83 (27.61)
Women’s 200 IM

Rice went 1-2 in the women’s 200 IM final with Kaitlyn Swinney (1:59.86) just out-touching teammate Jaecey Parham (1:59.87) as they were the only swimmers under two minutes in the final. George Washington’s Emily Zhang (2:00.56), Duquesne’s Emma Brinton (2:01.26), Tulane’s Kate McDonald (2:01.35), George Washington’s Jacqueline Torrez (2:02.26), San Jose State’s Colleen Humel (2:02.32) and South Carolina’s Emma Otten (2:05.90) also swam in the A-final.

Event 11 Women 200 Yard IM
==================================================================
CSCAA: # 1:58.36 3/23/2015 Hannah Kastigar, Grand Canyon
Pool: & 1:53.77 2007 Katie Hoff, NBAC
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Swinney, Kaitly 22 Rice 2:01.00 1:59.86
26.61 56.87 (30.26)
1:31.95 (35.08) 1:59.86 (27.91)
2 Parham, Jaecey 22 Rice 2:01.23 1:59.87
26.51 55.88 (29.37)
1:31.00 (35.12) 1:59.87 (28.87)
3 Zhang, Emily 21 GW 2:01.62 2:00.56
26.55 57.18 (30.63)
1:32.66 (35.48) 2:00.56 (27.90)
4 Brinton, Emma E 19 Duquesne 2:01.95 2:01.26
26.67 56.33 (29.66)
1:32.78 (36.45) 2:01.26 (28.48)
5 McDonald, Kathe 19 Tulane 2:01.08 2:01.35
26.81 57.42 (30.61)
1:32.08 (34.66) 2:01.35 (29.27)
6 Torrez, Jacquel 20 GW 2:02.20 2:02.26
26.71 56.94 (30.23)
1:32.73 (35.79) 2:02.26 (29.53)
7 Humel, Colleen 21 San Jose St 2:01.79 2:02.32
26.38 55.56 (29.18)
1:33.76 (38.20) 2:02.32 (28.56)
8 Otten, Emma R 18 South Carolina 2:02.88 2:05.90
25.85 55.76 (29.91)
1:35.74 (39.98) 2:05.90 (30.16)
Men’s 200 IM

Another meet record went down in the men’s 200 IM at the hands of Army’s Peter Mikheyev (1:45.48), breaking his 1:46.14 he set this morning. Mikheyev originally broke the meet record that was held by Daniel Torres of Incarnate Word from 2014 at 1:47.00.

Mikheyev pulled away from South Carolina’s Jackson Smith (1:47.08) and La Salle’s Fabian Bergman (1:47.37). Incarnate Word’s Hector Ruvalcaba Cruz (1:49.40), George Washington’s Tommi Wolst (1:49.74), George Washington’s Maximilian Forstenhaeusler (1:49.83), Army’s Brian McKenrick (1:50.71) and CSUB’s Justice Kramer (1:51.09) also competed in the final.

Event 12 Men 200 Yard IM
==================================================================
CSCAA: # 1:46.14 3/8/2018 Peter P Mikheyev, Army-MR
Pool: & 1:44.49 2/26/2009 Navy
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Mikheyev, Peter 20 Army 1:46.14 1:45.48#
23.27 49.88 (26.61)
1:20.57 (30.69) 1:45.48 (24.91)
2 Smith, Jackson 21 South Carolina 1:47.88 1:47.08
23.19 49.76 (26.57)
1:20.41 (30.65) 1:47.08 (26.67)
3 Bergman, Fabian 23 La Salle 1:48.84 1:47.37
23.21 49.79 (26.58)
1:21.50 (31.71) 1:47.37 (25.87)
4 Ruvalcaba Cruz, 20 Incarnate Word 1:49.62 1:49.40
23.38 51.52 (28.14)
1:23.49 (31.97) 1:49.40 (25.91)
5 Wolst, Tommi 21 GW 1:49.38 1:49.74
24.26 52.07 (27.81)
1:23.29 (31.22) 1:49.74 (26.45)
6 Forstenhaeusler 21 GW 1:49.68 1:49.83
23.38 51.60 (28.22)
1:24.36 (32.76) 1:49.83 (25.47)
7 McKenrick, Bria 18 Army 1:48.74 1:50.71
24.58 52.23 (27.65)
1:24.69 (32.46) 1:50.71 (26.02)
8 Kramer, Justice 20 CSUB 1:49.53 1:51.09
23.15 51.39 (28.24)
1:24.01 (32.62) 1:51.09 (27.08)
Women’s 50 Free

New Hampshire got its first win of the meet from Liza Baykova in the 50 free as she won in a 22.60 just ahead of Christina Lappin (22.63) and Brittany Heng (22.70) in the final. Lappin broke the meet record this morning at 22.39 but ultimately came up short in the final.

Florida International’s Letizia Bertelli (22.85), Rice’s Lauren Rhodes (22.91), Grand Canyon’s Diana Jaruseviciute (23.09), Florida International’s Alexandra Mayhew (23.18) and Grand Canyon’s Samiha Mohsen (23.42) also competed in the A-final.

Event 13 Women 50 Yard Freestyle
==================================================================
CSCAA: # 22.39 3/8/2018 Christina M Lappin, South Carolina-S
Pool: & 22.37 2008 Thuy-Mi Dinh, Navy
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Baykova, Elizav 21 New Hampshire 22.91 22.60
2 Lappin, Christi 19 South Carolina 22.39 22.63
3 Heng, Brittany 21 San Jose St 22.93 22.70
4 Bertelli, Letiz 23 Florida Int’l 22.57 22.85
5 Rhodes, Lauren 21 Rice 22.88 22.91
6 Jaruseviciute, 18 Grand Canyon 23.18 23.09
7 Mayhew, Alexand 22 Florida Int’l 23.16 23.18
8 Mohsen, Samiha 19 Grand Canyon 23.05 23.42
Men’s 50 Free

South Carolina’s Allen Ross won the 50 final at 20.36 ahead of La Salle’s Marcus Forsgren (20.37) and Gardner-Webb’s Eli Coan (20.47) in the 50 free final. Maclean Crossley (20.62), Alexander Auster (20.63), Jackson Gainer (20.67), Viktor Kertesz (20.76) and Colton Hall (20.77) also swam in the A-final.

Event 14 Men 50 Yard Freestyle
==================================================================
CSCAA: # 19.85 3/24/2014 Illya Glazunov, Grand Canyon
Pool: & 19.73 2/20/2014 Navy
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== A – Final ===

1 Ross, Allen J 19 South Carolina 20.40 20.36
2 Forsgren, Marcu 21 La Salle 20.53 20.37
3 Coan, Eli P 19 Gardner-Webb 20.48 20.47
4 Crossley, Macle 18 Navy 20.55 20.62
5 Auster, Alexand 20 GW 20.61 20.63
6 Gainer, Jackson 18 Denver 20.70 20.67
7 Kertesz, Viktor 21 Grand Canyon 20.77 20.76
8 Hall, Colton M 19 Colgate 20.75 20.77
Women’s 400 medley relay

Denver broke another meet record in the women’s 400 medley relay with a 3:39.65 on Thursday night in Annapolis. Heidi Bradley (55.15), Courtney Laird (1:02.26), Kylie Cronin (52.96) and Aysia Leckie (49.28) swam for Denver as they broke the meet record set by Western Kentucky (3:40.08) in 2014. They finished just ahead of Florida International (3:39.86) and Boise State (3:40.38).

San Jose State (3:40.78), Navy (3:43.01), Rice (3:43.42), South Carolina (3:43.60) and San Diego (3:44.84) also placed in the top eight.

Event 15 Women 400 Yard Medley Relay
====================================================================
CSCAA: # 3:40.08 3/23/2014 Western Kentucky, Weste
Laemmler, Conlon, Marx, Marquess
Pool: & 3:38.45 2/15/2018 U.S. Naval Academy, U.S.
K O’Reilly, L Barber, D Walz, C Lawson
Team Seed Finals
====================================================================
1 Denver ‘A’ 3:37.43 3:39.65#
1) Bradley, Heidi M 21 2) Laird, Courtney R 21
3) Cronin, Kylie E 19 4) Leckie, Aysia 19
26.62 55.15 (55.15)
1:24.28 (29.13) 1:57.41 (1:02.26)
2:21.40 (23.99) 2:50.37 (52.96)
3:13.66 (23.29) 3:39.65 (49.28)
2 Florida Int’l ‘A’ 3:35.94 3:39.86#
1) Carey, Skye A 21 2) Luukkanen, Carita 21
3) Mayhew, Alexandra C 22 4) Bertelli, Letizia 23
26.67 55.20 (55.20)
1:23.77 (28.57) 1:56.69 (1:01.49)
2:21.06 (24.37) 2:50.21 (53.52)
3:13.64 (23.43) 3:39.86 (49.65)
3 Boise State Swim ‘A’ 3:36.03 3:40.38
1) Kleinsorgen, Allyson G 20 2) Mathis, Emily D 21
3) Jennings, Emmie T 20 4) Evans, Cody C 21
26.20 54.31 (54.31)
1:23.80 (29.49) 1:57.43 (1:03.12)
2:22.09 (24.66) 2:51.16 (53.73)
3:14.78 (23.62) 3:40.38 (49.22)
4 San Jose St ‘A’ 3:39.43 3:40.78
1) Humel, Colleen V 21 2) Hanf, Katelyn R 20
3) Bushey, Brenna M 21 4) Heng, Brittany R 21
25.85 53.34 (53.34)
1:23.47 (30.13) 1:58.27 (1:04.93)
2:22.62 (24.35) 2:51.26 (52.99)
3:14.97 (23.71) 3:40.78 (49.52)
5 Navy ‘A’ 3:38.45 3:43.01
1) Miller, Jamie C 19 2) Macisaac, Elyse K 19
3) Walz, Delaney R 19 4) Lawson, Casey J 20
26.66 54.77 (54.77)
1:23.82 (29.05) 1:57.75 (1:02.98)
2:23.15 (25.40) 2:52.86 (55.11)
3:16.72 (23.86) 3:43.01 (50.15)
6 Rice ‘A’ 3:41.95 3:43.42
1) Beall, Kiley E 21 2) Renken, Cailey A 18
3) Bui, Brittany M 18 4) Rhodes, Lauren E 21
26.63 54.73 (54.73)
1:24.24 (29.51) 1:58.24 (1:03.51)
2:24.00 (25.76) 2:53.07 (54.83)
3:16.83 (23.76) 3:43.42 (50.35)
7 South Carolina ‘A’ 3:35.50 3:43.60
1) Otten, Emma R 18 2) Menendez Nava, Ana 19
3) Shannahan, Kathleen M 21 4) Lappin, Christina M 19
26.44 55.37 (55.37)
1:24.47 (29.10) 1:59.12 (1:03.75)
2:24.34 (25.22) 2:54.55 (55.43)
3:17.93 (23.38) 3:43.60 (49.05)
8 San Diego ‘A’ 3:43.97 3:44.84
1) Taylor, Danielle M 20 2) Evans, Kailyn E 18
3) Hubel, Alexandria R 20 4) Briggs, Mackenna L 20
27.90 58.17 (58.17)
1:26.94 (28.77) 2:00.38 (1:02.21)
2:25.34 (24.96) 2:54.27 (53.89)
3:18.31 (24.04) 3:44.84 (50.57)
Men’s 400 medley relay

La Salle closed out the night with a win in the men’s 400 medley relay at 3:14.84 with Fabian Bergman (47.28), Marcus Forsgren (54.16), Jakub Batosiewicz (48.38) and Norman Gregory (45.02) winning for the Explorers. Denver was second at 3:15.00 and Incarnate Word finished third at 3:16.74.

Cal State Bakersfield (3:17.04), South Carolina (3:17.77), George Washington (3:17.88), Navy (3:17.92) and Army (3:18.43) also placed in the top eight.

Event 16 Men 400 Yard Medley Relay
====================================================================
CSCAA: # 3:14.03 3/23/2015 Grand Canyon, Grand
Lytvenok, El Kamash, Glazunov, El Kamash
Pool: & 3:09.84 2014 Navy, Navy
Walsh, Murphy, Debaugh, Bomberger
Team Seed Finals
====================================================================
1 La Salle ‘A’ 3:15.52 3:14.84
1) Bergman, Fabian A 23 2) Forsgren, Marcus 21
3) Batosiewicz, Jakub 22 4) Gregory, Norman L 20
22.72 47.28 (47.28)
1:12.28 (25.00) 1:41.44 (54.16)
2:03.73 (22.29) 2:29.82 (48.38)
2:51.13 (21.31) 3:14.84 (45.02)
2 Denver ‘A’ 3:09.36 3:15.00
1) Wachtler, Neil T 19 2) Jager, Cy T 19
3) Webster, Peter 20 4) Sykes, Hugo J 19
23.15 48.11 (48.11)
1:12.87 (24.76) 1:42.43 (54.32)
2:04.49 (22.06) 2:30.80 (48.37)
2:51.57 (20.77) 3:15.00 (44.20)
3 Incarnate Word ‘A’ 3:15.57 3:16.74
1) Shvets, Kyrylo 24 2) Karpenko, Oleksandr 22
3) Kuchan, Bryce M 20 4) Lestage, Christopher D 20
23.74 49.03 (49.03)
1:14.08 (25.05) 1:42.83 (53.80)
2:05.47 (22.64) 2:31.93 (49.10)
2:52.97 (21.04) 3:16.74 (44.81)
4 CSUB ‘A’ 3:17.70 3:17.04
1) Rogic, Kristofer M 18 2) Chir, Jake A 20
3) Kramer, Justice D 20 4) Gillilan, Loren 19
23.47 48.70 (48.70)
1:13.88 (25.18) 1:43.39 (54.69)
2:05.73 (22.34) 2:32.23 (48.84)
2:53.26 (21.03) 3:17.04 (44.81)
5 South Carolina ‘A’ 3:10.42 3:17.77
1) Liu, Kevin H 19 2) Smith, Jackson C 21
3) Rose, Justin S 20 4) Ross, Allen J 19
23.80 49.25 (49.25)
1:15.17 (25.92) 1:44.41 (55.16)
2:06.98 (22.57) 2:33.22 (48.81)
2:54.63 (21.41) 3:17.77 (44.55)
6 GW ‘A’ 3:12.46 3:17.88
1) Pone, Emils 20 2) Wolst, Tommi 21
3) Forstenhaeusler, Maximilian 2 4) Auster, Alexander G 20
23.99 49.68 (49.68)
1:15.23 (25.55) 1:44.68 (55.00)
2:07.02 (22.34) 2:33.14 (48.46)
2:54.22 (21.08) 3:17.88 (44.74)
7 Navy ‘A’ 3:11.66 3:17.92
1) Wilson, James T 20 2) Nguyen, Dean D 19
3) Everman, Vincent P 21 4) Macgregor, Andrew R 19
23.48 49.26 (49.26)
1:14.88 (25.62) 1:43.98 (54.72)
2:06.29 (22.31) 2:33.80 (49.82)
2:54.83 (21.03) 3:17.92 (44.12)
8 Army ‘A’ 3:15.01 3:18.43
1) McKenrick, Brian C 18 2) Mikheyev, Peter P 20
3) Doo, Kevin D 19 4) Martin, Sean A 21
24.52 49.62 (49.62)
1:15.77 (26.15) 1:45.23 (55.61)
2:07.88 (22.65) 2:33.39 (48.16)
2:54.69 (21.30) 3:18.43 (45.04)

Source Article